Artyści

O „Artystach”

„Artyści” to oryginalna produkcja TVP autorstwa wybitnych twórców teatralnych – Moniki Strzępki (reżyseria) oraz Pawła Demirskiego (scenariusz).

To oryginalny projekt ośmioodcinkowego serialu telewizyjnego autorstwa wybitnych twórców teatralnych – Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego, którzy tworzą oryginalny, wyrazisty, obsypany nagrodami duet twórców młodego pokolenia.  

Akcja serialu rozpoczyna się w dniu, w którym zasłużony i wieloletni dyrektor teatru zostaje znaleziony martwy na scenie po tym, jak popełnił „spektakularne” samobójstwo. Na nowego dyrektora powołany zostaje młody reżyser z prowincji (Marcin Czarnik). Do pracy przystępuje z głową pełną ambitnych planów repertuarowych. Szybko jednak się okazuje, że ich realizacja nie będzie tak prosta, jak się mogło wydawać.

Na ekranie plejada wybitnych, polskich aktorów wszystkich pokoleń, zarówno teatralnych, jak i filmowych. Wystąpią m.in. Ewa Dałkowska, Jerzy Trela, Marek Frąckowiak, Ewa Skibińska, Dorota Segda, Tomasz Karolak, Marta Ojrzyńska oraz Marcin Czarnik w głównej roli – dyrektora teatru.

„Artyści” to całkowicie własna produkcja TVP, oryginalna, a zarazem misyjna seria fabularna. Z okazji 250-lecia teatru publicznego w Polsce TVP postanowiła przybliżyć telewizyjnej publiczności realia pracy artystycznej, trudnej i często niedocenianej. „Artyści” to społeczno-obyczajowa opowieść o współczesnym polskim teatrze i jego twórcach, a szerzej – o współczesnej Polsce. Projekt dofinansowany jest przez Narodowy Instytut Audiowizualny podległy Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

TWÓRCY: 

Reżyseria: Monika Strzępka
Scenariusz: Paweł Demirski 
Zdjęcia: Bartosz Nalazek
Kostiumy: Julia Kornacka
Scenografia: Ryszard Melliwa
Charakteryzacja: Aneta Brzozowska 
Produkcja: Anna Jaroch-Okapiec
Obsada: Marcin Czarnik, Agnieszka Przepiórska, Edward Lubaszenko, Tadeusz Huk, Ewa Dałkowska, Jerzy Trela, Mikołaj Grabowski, Tomasz Karolak, Dorota Segda, Maria Maj, Agnieszka Glińska, Marek Frąckowiak, Ewa Skibińska, Adam Cywka, Krzysztof Dracz, Paulina Puślednik, Klara Bielawka i inni